Історія донора: тернополянин врятував хлопця і через три роки вони зустрілися
У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» зустрілися перший український неродинний донор кісткового мозку – із Тернополя, та юнак, якому його донорські клітини допомогли побороти хворобу. Три роки тому один з них став донором для іншого, і аж тепер вони познайомилися, – пишуть на фейсбук-сторінці Українського центру трансплант-координації.
Три роки тому 18-річному Олегу з Павлограда діагностували апластичну анемію. Це важке захворювання кровотворної системи. Єдиним шансом на одужання була трансплантація кісткового мозку. Однак, серед рідних хлопця сумісного донора не було.
На той час в Україні вже виконували трансплантації від неродинних донорів. Першим цей напрям розвинув «Охматдит».
«Були ухвалені необхідні законодавчі зміни і з’явився Український реєстр донорів кісткового мозку. Його створив у 2018 році тернополянин Роман Куць разом з дружиною Юлією – а зробили це після того, як Юлія пройшла трансплантацію кісткового мозку за кордоном і одужала. Згодом Український реєстр став частиною світової системи пошуку донорів. Це дало змогу знаходити сумісних донорів по всьому світу, а водночас поступово зростав і сам український реєстр», – йдеться у повідомленні.
Так, три роки тому система видала результат: для Олега знайшли стовідсотково сумісного українського донора. Хлопцю успішно провели трансплантацію у відділенні трансплантації кісткового мозку «Охматдиту». А під час виписки він отримав лист від свого донора.
«Такі міжнародні правила: протягом двох років донор і реципієнт не знають, хто вони, хоча можуть листуватися через реєстр. Лише після завершення цього терміну вони можуть познайомитися. І тепер Олег дізнався неймовірну новину: його донором і першим українським неродинним донором став саме засновник Реєстру – Роман Куць», – зазначили у дописі.
Тернополянин став донором кісткового мозку для хворого хлопця і три роки після трансплантації вони зустрілися. Фото Українського центру трансплант-координації
«Три роки тому у реєстрі вже було до десяти тисяч людей, і ми чекали, коли нарешті станеться перший збіг, коли українці зможуть рятувати своїх. Яким же було моє здивування: система вибрала мене! Але жодної думки відмовитися в мене, звісно ж, не виникало», – розповідає Роман.
Олег повернувся до повноцінного життя завдяки трансплантації. Він розповів, що зараз він закінчує університет і будує плани на майбутнє.
«Для мене це було дуже неочікувано. Мій донор виявився найголовнішою людиною в реєстрі. Це дуже приємно і водночас неймовірно», — поділився Олег під час зустрічі.
Тернополянин став донором кісткового мозку для хворого хлопця і три роки після трансплантації вони зустрілися. Фото Українського центру трансплант-координації
На фейсбук-сторінці Українського центру трансплант-координації зазначили, що за три роки після цієї трансплантації, ще 35 українців стали реальними донорами кісткового мозку, і це дало шанс на життя пацієнтам в Україні та за кордоном:
«Сьогодні трансплантації кісткового мозку в Україні виконують 13 медичних центрів, а три з них проводять найскладніші пересадки — від неродинного донора. Загалом вже проведено понад 300 таких трансплантацій. Наразі в Українському реєстрі донорів кісткового мозку вже понад 21 тисяча потенційних донорів. Але кожна нова людина, яка долучається до реєстру, збільшує шанси когось з пацієнтів дочекатися свого генетичного близнюка і одужати».
Долучитися до Українського реєстру донорів кісткового мозку можна за посиланням: https://ubmdr.org/Home/RegisterDonor
Раніше ми писали, що Нацгвардійці 2-ї Галицької бригади взяли участь у донорській акції.
- Останні
- Популярні
Новини по днях
26 червня 2026