Чому випускники у Вилківській громаді ледь не залишилися без атестатів та чи йде у відставку головна освітянка
Останні дні інформаційний простір Вилківської громади вибухнув хвилею обурення та тривожних чуток: чому у розпал вступної кампанії випускники 9-х,11-х класів не отримали документи про освіту на випускному вечорі. Згодом олії у вогонь підлила інформація про кримінальні провадження через закупівлю котлів та про раптове звільнення багаторічної очільниці профільного відділу Вилківської міської ради. Щоб відокремити факти від домислів», кореспондентка «Бессарабії ІНФОРМ» звернулася за вичерпними роз’ясненнями безпосередньо до очільниці відділу освіти, молоді та спорту Вилківської міської ради Алли Євтюхової.
Ситуація була абсолютно контрольована, тому що і керівники закладів освіти, і батьки були заздалегідь проінформовані про можливу затримку видачі документів через невідповідність типу закладу освіти вимогам законодавства, однак у мережі миттєво почали шукати винних на місцевому рівні. Проте, за словами Алли Ярославівни, корінь проблеми криється у Законі України «Про повну загальну середню освіту». Згідно з реформою децентралізації, класичне радянське поняття «заклад загальної середньої освіти» (ЗЗСО) 1–3 ступенів повністю ліквідовано. Натомість законодавство чітко розділило школи на три типи: початкова школа (1–4 класи), гімназія (5–9 класи, базова освіта), ліцей (10–12 класи, профільна старша школа).
Держава кілька років поспіль давала громадам адаптаційний період, дозволяючи видавати документи старої юридичної форми. Проте цього року Єдина державна електронна база з питань освіти (ЄДЕБО) просто заблокувала генерацію та друк випускних документів для тих закладів, які вчасно не змінили свій статус і назву у статутах та ліцензіях.
Проте з іншими школами громади ситуація виявилася трохи складнішою – процес реорганізації ще не був до кінця завершеним. В результаті чотири заклади освіти — Мирнівський, Десантненський, школа № 1 та 2 у Вилковому — увійшли на кінець 2026/2026 навчального року із застарілими юридичними назвами, через що державний реєстр і заблокував видачу свідоцтв про базову та повну загальну середню освіту.
Коли проблеми стали очевидними, що документи не будуть друкуватися за назвою “заклад загальної середньої освіти”, керівництву громади та освітянам довелося діяти в антикризовому режимі. Залишити дітей без атестатів означало б зірвати їм майбутній вступ.
Для розблокування реєстрів міська рада провела екстрені юридичні процедури: рішенням сесії чотири школи були терміново перейменовані на ліцеї, оскільки вони фактично забезпечують трирівневе навчання. Керівники закладів освіти в екстреному порядку оновили статутні документи, подали нові електронні заявки до Києва та перезапустили процес верифікації випускників. Варто зазначити, що у такій ситуації опинилися не лише заклади Вилківської громади.
У понеділок, 22 червня, завдяки сприянню директора Департаменту освіти і науки Одеської ОДА та злагодженій роботі усіх причетних, нові реєстри затвердили, а документи встигли надрукувати за новими назвами закладів у рекордно короткі терміни.
Загалом вимушена затримка склала лише 2–3 дні. Вона не є критичною для абітурієнтів і жодним чином не впливає на їхні шанси стати студентами. Проте Алла Ярославівна визнає: хоча формально статус ліцеїв школам надали, матеріально-технічно та за кількістю учнів профільної школи деякі з них наразі не повною мірою відповідають суворим вимогам майбутнього профільного положення.
Паралельно з так званою «атестатною кризою» у соціальних мережах почала активно розкручуватися тема фінансових зловживань у Вилківському відділі освіти. Зокрема йшлося про кримінальні провадження щодо тендерів на закупівлю опалювальних котлів для освітніх закладів. Автори «дописів» малювали картини корупції, пов’язуючи це з майбутніми кадровими змінами.
Алла Євтюхова закликала мешканців громади зберігати критичне мислення та не піддаватися на маніпуляції, детально пояснивши логіку роботи контролюючих органів:
Найбільш обговорюваною новиною стало підтвердження інформації про те, що Алла Євтюхова залишає посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту. Опоненти поспішили пов’язати це з вищезгаданими перевірками, проте насправді чиновниця пояснює це тим, що просто досягла пенсійного віку і вирішила піти на заслужений відпочинок.
Офіційно останній робочий день Алли Ярославівни на посаді — 17 липня 2026 року. Це рішення, за її словами, не є спонтанним емоційним кроком, а було сплановане та озвучене керівництву громади ще під час її призначення.По завершенню останньої сесії Вилківської міської ради, яка відбулася 25 червня, в.о.міського голови Лариса Арансон подякувала Аллі Ярославівні за роботу та вручила квіти
Останні 5 років вона очолювала відділ освіти, молоді та спорту Вилківської міської ради в один із найскладніших періодів в історії України: формування громади з нуля, пандемія COVID-19, перехід на дистанційне навчання та, зрештою, виклики повномасштабної війни (облаштування укриттів, безпека дітей, збереження кадрового потенціалу).
Раніше ми повідомляли: Після підвищення тарифу Білгород-Дністровський залишився без стабільного водопостачання: що кажуть у Водоканалі
- Останні
- Популярні
Новини по днях
26 червня 2026