Скандал зі «Скелею»: Решетилова вказала на необхідність рішень від Сирського щодо штурмових полків
Військова омбудсманка Ольга Решетилова відреагувала на розслідування журналістів щодо знущань з військовослужбовців у 425 ОШП «Скеля».
Про це вона написала на своїй сторінці у соцмережах.
За її словами, про складну ситуацію в підрозділі стало відомо у травні-червні минулого року після низки інцидентів із побиттям військовослужбовців.
«Спочатку був побитий журналіст, який був переведений на службу до 425 ОШП, потім побитий капелан суміжної бригади, потім ціле управління батальйону, який переформовували в 425 ОШП. І якщо перші два випадки ще можна було трактувати як непорозуміння і конфлікти (хоча як мінімум по капелану було відкрито кримінальне провадження), то після побиття комбата і начальників служб батальйону стала очевидна системність», — розповіла вона.
Решетилова додала, що тоді представники Офісу військового омбудсмена разом із представниками Офісу президента виїхали на полігон «Скелі». Паралельно свою перевірку силами Військової служби правопорядку призначив головнокомандувач ЗСУ.
«Ми забрали з полку 22 військовослужбовці, які дали свідчення про побиття, підтверджені поліграфом. Разом з фахівцями з ВСП нам вдалося ідентифікувати групу інструкторів, які організовують знущання на полігонах. На жаль, керівництвом ВСП не були вжиті відповідні заходи ні щодо притягнення цієї групи людей до відповідальності, ні щодо запобігання протиправних дій у майбутньому.
Тоді за підсумками перевірки ВСП було призначено службове розслідування Командуванням Сухопутних військ, і вже за його підсумками пішло повідомлення на правоохоронні органи про вчинення правопорушення. Результату розслідування досі немає», — зазначила військова омбудсманка.
Крім того, тоді ж Офіс омбудсмена проводив зустрічі з Офісом генпрокурора, наголошуючи на необхідності розслідувань щодо «Скелі». За словами Решетилової, загалом з початку роботи Офісу військового омбудсмана було надіслано 9 повідомлень про злочини у «Скелі» до правоохоронних органів.
«Розуміючи, що розслідувань і кадрових рішень по цьому (і іншим штурмовим підрозділам) ми можемо чекати довго, а військовослужбовці там потребують захисту вже зараз, ми почали шукати шляхи взаємодії зі «Скелею». Я переконала командира 425 ОШП, як мінімум, не допускати людей, яких ми ідентифікували як тих, які системно порушують права військовослужбовців, до роботи з особовим складом. Ми відпрацювали фактично миттєву реакцію командування «Скелі» на скарги, які надходять до Офісу Військового омбудсмана та інших інституцій. Ми змусили їх забезпечити військовослужбовцям регулярний звʼязок з рідними. Уже в травні кількість скарг до нас на відсутність зв’язку від близьких з цього підрозділу знизилась на 73%. Ми регулярно відвідуємо полігони і місця розташування «Скелі».
Але ми не можемо зробити роботу за правоохоронні органи і не можемо прийняти управлінські рішення», — наголошує військова омбудсманка.
Водночас вона зауважила, що «Скеля» — це великий підрозділ, і «там є багато достойний бойових солдатів, сержантів і офіцерів, які не мають відношення до того, що відбувається».
Іншим критичним викликом для підрозділу стала наявність близько двох тисяч військовослужбовців із наркозалежністю, які проходять замісну підтримувальну терапію (ЗПТ).
«Це якраз та нашуміла новина з посиланням на мене, що в одному з підрозділів виявлено понад 2000 ймовірно непридатних до служби. Так, згідно з 402 наказом вони є непридатними до служби, у виключних випадках — обмежено придатні, але точно не мають перебувати у штурмових підрозділах. Ми тоді, мʼяко кажучи, здивувались, скликали термінову міжвідомчу нараду. Наразі триває робота, ми проводимо дослідження, з якими видами залежностей люди можуть служити. Як надати доступ ВЛК до відповідних даних, щоб вони бачили інформацію по ЗПТ. Але, на жаль, мобілізація людей з залежностями триває, і це стає проблемою багатьох підрозділів, не тільки «Скелі», — розповіла Решетилова.
Ситуацію у підрозділі ускладнює той факт, що за чисельністю особового складу «Скеля» наразі дорівнює дивізії, але продовжує функціонувати в межах штату полку, що унеможливлює ефективне управління.
Решетилова вказала на необхідність рішень від головкома Сирського щодо реформування управління штурмовими підрозділами ЗСУ.
«Управляти такою кількістю особового складу штатом полку просто нереально, навіть при бажанні проконтролювати все неможливо. Тут однозначно потрібні управлінські рішення.
Буквально минулого тижня я розмовляла про це з Головнокомандувачем Олександром Сирським. Він незмінно вважає, що ситуація може змінитися, коли у штурмових підрозділів буде свій командувач, який буде нести відповідальність за них», — зазначила вона.
Сама ж Решетилова виступає проти створення окремого виду військ, пропонуючи натомість формувати штурмові підрозділи в кожному корпусі для кращого контролю та дисципліни. Решетилова резюмувала: «У будь-якому разі рішення щодо штурмових підрозділів має бути добре зважене і продумане».
знущанняпроблеми в ЗСУсирськийскандалскеляуправлінняштурмові полки
- Останні
- Популярні
Новини по днях
25 червня 2026